S

Zapraszam do sklepu http://nadruczek.selino.pl. Potrzebujesz koszulki z imieniem, poduszki , kubka na specjalna okazję ? Napisz a zrealizujemy Twoją prośbę :)

wtorek, 9 lutego 2016

Yerba mate - egzotyczny napój z Paragwaju

Herbata to jeden z najbardziej rozpowszechnionych napojów na świecie. Wykazuje pobudzające działanie, ale odpowiednio przyrządzona potrafi również uspokajać, tonować i podnosić odporność na infekcje wirusowe (zwłaszcza w połączeniu z różnymi dodatkami, np. miodem i cytryną). Zawiera teinę, która podnosi ciśnienie tętnicze, jest ceniona za swój ciekawy smak i przyjemny aromat. Jakiś czas temu, na polski rynek wszedł kolejny obok herbaty i kawy napój o działaniu pobudzającym- yerba mate.


Dość szybko zyskała dużą popularność, choć mate jest czymś zupełnie innym, niż napary do których przywykliśmy. Yerba mate to napar, który przyrządza się z liści paragwajskiego ostrokrzewu. Susz przywędrował do Europy z rejonów Ameryki Południowej, choć ostrokrzew można również spotkać na Bliskim wschodzie. Tam jednak nie cieszy się aż tak dużą popularnością, jak w Paragwaju. Na wschodzie zdecydowanie dominuje kawa. 
Yerba mate tradycyjnie parzy się w specjalnym naczyniu wykonanym z tykwy (to również egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Południowej). Susz parzy się kilkukrotnie podczas całego dnia, wydobywając z niego całą moc i aromat (podobnie jest w przypadku znanej nam herbaty zielonej). Napar pije się przez rurkę zakończoną małym siteczkiem, które uniemożliwia przedostawanie się suszu do naszych ust. Rurka ta ma swoją nazwę- bombilla.

Yerba mate jest codziennym napojem na terenie Urugwaju, Paragwaju, Brazylii i Argentyny. U nas pita jest okazjonalnie i traktowana raczej jako rarytas, choć coraz częściej towarzyszy nam w codziennym życiu. Inaczej jest w przypadku mieszkańców wymienionych powyżej krajów, którzy potrafią nie rozstawać się z tykwami przez cały dzień, sącząc powoli napar i dolewając kolejne porcje wody. Oprócz właściwości pobudzających, yerba mate ma tez inne zalety. Jedną z najważniejszych jest podwyższanie tolerancji na wysokie temperatury, co w gorących rejonach Ameryki jest pożądaną cechą. W czasie największych upałów z reguły popija się tzw. „zimną” mate. Oprócz tego napój likwiduje zmęczenie fizyczne, ale również psychiczne. Yerba mate jest również bardzo silnym antyoksydantem, co oznacza, że skutecznie zwalcza wolne rodniki w naszym ciele, co z kolei opóźnia procesy starzenia. Mate wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, jest cennym źródłem minerałów i niektórych witamin. Ze względu na zawartość związków pobudzających nie jest wskazana dla osób, które mają nadciśnienie, lub inne dolegliwości ze strony układu krwionośnego (tak jest generalnie ze wszystkimi napojami pobudzającymi).
ruchu

1 komentarz:

  1. Yerba mate, to wspaniała roślina, można jeszcze wile dobrych rzeczy powiedzieć na jej temat. Na pierwszym zdjęciu jest susz Brazylijski zwany chimarrao :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :)